چشمان آسمان

فرهاد دستنبو,Farhad Dastanboo


شهید فرهاد دستنبو فکری باز و هوش بالایی داشت

سرهنگ بازنشسته خسرو جهانی

در منطقه عملیاتی محرم در سایت موشکی هاوک به دفاع از حریم هوایی کشور مشغول بودیم و عمده ماموریت و مسئولیت یگان های پدافند ، کشف ، شناسایی ، رهگیری ، درگیری و انهدام هواپیماهای حزب بعث پلید عراق بود و از این طریق پوشش هوایی لازم را برای نیروهای سطحی اعم از اعضای سپاه پاسداران دلاور و نیروهای پیاده ارتش قهرمان تامین می کردیم تا بدون تلفات یا نهایتا با تلفات جانی کمتری به اهداف از پیش تعیین شده دست پیدا کنند ، جناب سرهنگ ستاری برای آشنایی بیشتر متخصصین رادار با جنگ افزارهای زمین به هوا تعدادی از آنان را به سایت های موشکی مامور می کردند تا افسران کنترل شکاری (در رادار) به صورت زنده و ملموس از موقعیت زمین به هوا مطلع شوند.

هم شیفتی من (به عنوان ستوان یکم زمین به هوا) ، ستوان یکم فرهاد دستنبو از رادار بود. دست بر قضا هر دو اهل سنندج و هم زبان بودیم و چون از قبل هم با یکدیگرآشنا بودیم از نشست با یکدیگر و انجام گفت و گوهای تخصصی لذت می بردیم. فرهاد فکری باز داشت و به قول معروف از آی کیو (IQ) بالایی برخوردار بود. زمانی که 10 تا 15 فروند هواپیماهای دشمن قصد نزدیک شدن به منطقه را داشتند او تک تک آن ها را برای ما زمین به هوایی ها مشخص می کرد که کدام گشت ، کدام ضد رادار ، کدام جمینگ و کدام بمب افکن است (البته سرهنگ شهید کوهی و امینی هم دارای چنین ویژگی بودند). درواقع این کار کمک شایانی به پیشبرد امور دفاعی بود.

او در حین همکاری با ما در مراقبت از منطقه نبرد بر این عقیده بود که باید پدافند از نیروی هوایی قهرمان منفک شود. از او سوال می کردم چرا؟ می گفت:"خسرو این را می دانی که بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب ، استراتژی نظامی از آفندی به تدافعی یا پدافندی تغییر ساختار داده ، در هیچ جای جهان مرسوم نیست که در چنان شرایطی پدافند زیر مجموعه آفند باشد و استراتژی دفاعی به ما دیکته می کند که تجهیزات پدافندی باید پر حجم ، مدرن و شاخص ترین ابزار روز باشد و کمتر روی نیازمندی هوا پایه سرمایه گزاری کرد ، با این مثالی که آوردمآیا این شایسته است که پدافند با تمام تجهیزات پیچیده و با حجم کلانی که دارد زیر مجموعه یگان کوچک و جمع و جوری چون نیروی هوایی باشد؟"

با دلایلی که ذکر کرد گفته هایش را پذیرفتم و اضافه کرد: "ای کاش آقای دکتر روحانی (مسئول پدافند کل کشور در زمان جنگ) و جناب سرهنگ ستاری را می توانستیم متقاعد کنیم تا این جدایی پدافند از نیروی هوایی انجام می شد" او حتی این مسئله و موضوع را با اکثر مسئولین وقت در میان گذاشته بود که به لحاظ جنگ و مشغله های بعد از جنگ کسی جرات این مهم را نداشت.

نهایتا این نوع تفکر و اندیشه روشن شهید عاشورایی ، فرهاد دستنبو پس از گذشت سال ها با درایت رهبر معظم انقلاب اسلامی در دهم شهریور 1387 عملی شد.دانلود متن

Word    PDF


فرهاد دستنبو,Farhad Dastanboo

فرهاد دستنبو,Farhad Dastanboo

فرهاد دستنبو,Farhad Dastanboo